Jak napisać CV?

Kończąc edukację szkolną, stajemy przed dylematem znalezienia pracy. Do tego potrzebne jest CV. Jak napisać CV? To bardzo prosta sprawa i naprawdę, wcale nie trzeba się przy tym zbyt mocno rozpisywać. Prawidłowe CV powinno być zwięzłe i odnoszące się do faktów. Jeszcze do niedawna pisano CV ręcznie, a właściwie był to życiorys w formie opisowej. Dziś sprawa ma się inaczej, ponieważ piszemy to maszynowo lub komputerowo i oczywiście w formie swego rodzaju tabeli, gdzie wszystko jest wyszczególnione. Ważne jest, aby CV było napisane poprawnie językowo, ponieważ już na tym poziomie, przedstawiamy samego/ą siebie. W obecnych czasach CV powinno zawierać nasze aktualne zdjęcie. Pracodawcy biorą pod uwagę ten mały, ale jakże ważny element, ponieważ już wizualnie wiadomo, kogo pracodawca będzie przyjmował do pracy. W odnośnikach zawierajmy również prawdę, jeśli się na czymś nie znamy, to nie piszmy, że posiadamy w danym zagadnieniu jakieś doświadczenie, zostanie to zapewne sprawdzone przez pracodawcę.


CV piszemy w formie jak najbardziej czytelnej. Nie jest estetyczne napisanie CV na jednej i na drugiej stronie, bo coś się tam nam nie zmieściło. Takie dokumenty od razu tracą na wartości, szczególnie w oczach pracodawcy, ponieważ świadczy to o naszej niechlujności. Jeśli więc mamy wiele do napisania w naszym CV to ograniczmy się do rzeczy naprawdę ważnych.  Obecnie bardzo ważna jest również klauzula wyrażająca zgodę na przetwarzanie danych.

CV powinno więc zawierać:

  • Zdjęcie
  • Dane osobowe wraz z telefonem i adresem email
  • Wykształcenie (począwszy od ostatnich studiów, skończywszy na liceum lub szkole zawodowej)
  • Kursy i szkolenia (jeśli takowe przebyliśmy i mamy na to jakieś zaświadczenie)
  • Doświadczenie zawodowe (począwszy od ostatniego przedsiębiorstwa w którym pracowaliśmy, skończywszy na pierwszym naszym miejscu pracy)
  • Języki obce (jeśli jakieś znamy, to opisujemy poziom znajomości danego języka)
  • Umiejętności (tutaj nie należy przesadzać, piszemy tylko o takich rzeczach, które mogą się przydać nam w pracy, choć osobiście znam człowieka, który dostał pracę, ponieważ w umiejętnościach napisał, że gra na gitarze)
  • Zainteresowania ( kolejne miejsce w naszym CV, które nie powinno być przesadzone, ponieważ nie zmieścimy się na całej stronie A4)


Pisanie CV to nie jest trudna sprawa. Musimy wiedzieć, co chcemy zamieścić na takim dokumencie, co może się przydać w pracy, o którą się ubiegamy. Pamiętajmy, że CV przedstawia nas samych, dlatego warto się postarać, bo czasami już na samym początku możemy zostać zdyskwalifikowani poprzez nasze CV, które nie będzie ani estetyczne ani czytelne. 

Komentarze

Popularne posty